Na czym polega liposukcja?

Blog

Tematem tego wpisu jest liposukcja. Wyjaśniamy, czym jest ten zabieg, jak przebiega i kto może z niego skorzystać. Zapraszamy do lektury!

Czym jest liposukcja?

To zabieg odsysania tłuszczu, który może zostać przeprowadzony na różnych partiach ciała. Operacyjnie można „pozbyć się” tłuszczu z brzucha, bioder, pleców, ud, ramion, a nawet łydek, kostek czy łokci. Jako że rezultaty liposukcji są natychmiastowe, cieszy się ona dużą popularnością. Modelowanie sylwetki poprzez liposukcję z pewnością przywraca pewność siebie; ciało zyskuje odpowiednie proporcje, co wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną. Nic dziwnego, że zajmuje ona czołowe miejsce wśród zabiegów wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej.

Co należy wiedzieć o zabiegu?

Liposukcja to inwazyjny zabieg, który nie może być traktowany jako prosta alternatywa dla zdrowego sposobu odżywiania się i aktywności fizycznej. Operację należy rozważyć, gdy sport i dieta nie przyniosą spodziewanych efektów. Do zabiegu nie mogą przystąpić osoby, które cierpią na cukrzycę, zaburzenia krzepnięcia krwi, czy choroby serca lub układu krążenia. Przeciwwskazaniem są także schorzenia nerek oraz stany zapalne skóry.

Liposukcję musi poprzedzić konsultacja z lekarzem i wykonanie podstawowych badań krwi (jak morfologia i OB) oraz moczu. Zaleca się, aby na około dwa tygodnie przed zabiegiem powstrzymać się od palenia. Nikotyna zaburza bowiem krążenie krwi, gdyż powoduje obkurczanie się naczyń.

Przed operację lekarz kreśli na ciele miejsca, z których zostanie odessany tłuszcz. Liposukcja odbywa się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Do usuwania tłuszczu służy specjalna tępa igła zakończona rurką, a nadmiar substancji trafia do połączonego z nią zbiornika. Nacięcia na skórze (wykonane celem umieszczenia rurki) są zszywane i zabezpieczane opatrunkami uciskowymi. Pacjenci muszą być przygotowani na wystąpienie siniaków, a także bólu; najbardziej dokuczliwy pojawia się kilka do kilkunastu dni po operacji.

Osoby poddane liposukcji przez około 30 dni muszą całą dobę nosić elastyczny kombinezon, powinni też zaniechać palenia papierosów. Wskazane nie są także wysiłek fizyczny i podnoszenie ciężkich przedmiotów. Liposukcja nie oznacza, że można wrócić do złych nawyków żywieniowych: chorzy powinni zadbać o swój jadłospis i regularnie ćwiczyć (rodzaj aktywności najlepiej skonsultować z lekarzem).

Post a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Top